Elina Grundström Julkisen sanan neuvoston puheenjohtajaksi

Elina Grundström Julkisen sanan neuvoston puheenjohtajaksi

Julkisen sanan neuvoston (JSN) uudeksi puheenjohtajaksi on valittu vapaa toimittaja ja tietokirjailija Elina Grundström, 52.

Julkisen sanan neuvoston kannatusyhdistys päätti valinnasta maanantaina. Grundström on neuvoston ensimmäinen kokopäivätoiminen puheenjohtaja. Hän aloittaa tehtävässä 1.1.2016.

Grundström seuraa tehtävässä Risto Uimosta, joka on johtanut Julkisen sanan neuvostoa vuodesta 2010. Uuden puheenjohtajan toimikausi on neljä vuotta. Sama henkilö voi toimia puheenjohtajana korkeintaan kaksi kautta.

Valtiotieteiden maisteri Grundström on toiminut monipuolisesti media-alan tehtävissä, muun muassa Vihreän Langan ja Ylioppilaslehden päätoimittajana ja Tampereen yliopiston journalistiikan vierailijaprofessorina. Hän on julkaissut useita tietokirjoja ja hänet tunnetaan kantaaottavana kolumnistina, yhtenä erityisalanaan sananvapausasiat. Media-alaa Grundström on seurannut myös Markkinointi&Mainonta-lehdessä.  

Puheenjohtajan valinta tehtiin ensimmäistä kertaa JSN:n historiassa avoimella haulla. Hakemuksia tuli 18. Valintaa valmistelleen lautakunnan puheenjohtajan Arto Niemisen mukaan hakijajoukko oli kovatasoinen ja tasainen. Valintalautakuntaan kuuluivat Niemisen lisäksi Jukka Holmberg Sanomalehtien Liitosta, Mikko Hoikka Aikakausmediasta ja Atte Jääskeläinen Yleisradiosta.  

Julkisen sanan neuvosto on tiedotusvälineiden kustantajien ja toimittajien perustama elin, jonka tehtävänä on tulkita hyvää journalistista tapaa sekä puolustaa sanan- ja julkaisemisen vapautta.  

Lisätietoja:  

Elina Grundström, p. 050 5410 479, elina.grundstrom (ät) kolumbus.fi  

Arto Nieminen, p. 0400 981 957

JSN:N PUHEENJOHTAJAT

Professori Heikki Waris 1969

Professori Veli Merikoski 1970–1971

Valt. tri. Kettil Bruun 1971-1972

Ylijohtaja K.J. Lång 1972-1975

Kansliapäällikkö Kai Korte 1975-1978

Oikeusneuvos Henrik Grönqvist 1978-1990

Oik. tri Raimo Pekkanen 1990-1996

Varatuomari Kari Lehtola 1996-1998

Oik. tri Olli Mäenpää 1998-2003

Oik. lis. Jacob Söderman 2003–2005 (1.10.2003-7.6.2005, erosi kesken kauden)

Valt. lis. Kalevi Kivistö 2005-2007 (23.8.2005-24.9.2007, erosi kesken kauden)

Toimittaja, yht. maist. Pekka Hyvärinen 2008-2009 (1.1.2008-10.12.2009, erosi kesken kauden)

Tietokirjailija, kolumnisti, emerituspäätoimittaja Risto Uimonen 1.2.2010-31.12.2015

Toimittaja, tietokirjailija Elina Grundström 1.1.2016–

Kirjoittaja